Detay Üst

Kılıçdaroğlu: 81 il başkanına talimat veriyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Kahramanmaraş'ta düzenlenecek Genişletilmiş İl Başkanları Toplası’na katıldı.

Kılıçdaroğlu: 81 il başkanına talimat veriyorum
  • 24-09-2016 17:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 81 il başkanının katılımıyla Kahramanmaraş’ta düzenlenen toplantıda AKP hükümetini eleştirdi. AKP’nin iktidarda olduğu 14 yıllık süreçte sürekli olarak vatandaşa istikrar vaadinde bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sürekli, ‘istikrar, istikrar, istikrar’ dediniz ama 14 yıl süresince istikrarsızsınız. 14 yılda istikrarı getirmediyseniz, kaç yılda getireceksiniz? Kaç yıl mücadele edeceksiniz istikrar için? Bunlar için istikrarsızlık istikrar haline geldi” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beraberinde kurmayları ile Kahramanmaraş’ta düzenlenen il başkanları toplantısına katıldı. 81 il başkanının katılımıyla bir otelde düzenlenen toplantı öncesi, farklı dinlere mensup kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu Antakya Medeniyetler Korosu tarafından çeşitli dillerde eserler seslendirildi.

Kısa konserin ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ın istiklal madalyalı ilk şehir olduğunu ve yabancı sermaye olmadan kendi gücüyle bölgesinde tarih yazdığını ifade etti. Günümüzde insanların gelecekleri ve Türkiye konusunda kaygılı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, AKP iktidarının da karamsar tablodan ülkeyi kurtarma ve istikrar vaadiyle vatandaşın onayını aldığını kaydetti.

İstikrar kavramının ne olduğunun düşünülmesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, 14 yıllık iktidarı süresince AKP’nin istikrarı getiremediğini öne sürerek şöyle dedi:

“Bize istikrar olarak hep şunu anlattılar; ‘tek parti olsun, koalisyon olmasın istikrar bu’ dediler. 14 yıldır yönetiyorlar. 14 yıl Allah aşkına istikrar mı geldi memlekete? Elinizi vicdanınıza koysun. Herkes elini vicdanına koydu 14 yıldır bu memlekete istikrar mı geldi? Tek başına iktidarsın, ekonomiye bakıyorsun rakamları çıkardım gerçekten felaket. İşsizlik, her dört gencin biri işsiz. Annelerin, ailelerin en büyük kaygısı o. 14 yıldır ülkeyi yönetiyorsun işsizliği çözememişsiniz. Üniversiteyi bitirmiş çocuk, askere gidip gelmiş ama işsiz. Daha iki gün önce gazetelerde vardı İslahiye’de 40 geçici işçi alınacak 500 kişi başvuruyor. Kim bunun sorumlusu? Kahramanmaraşlı Ökkeş’i mi sorumlu tutacağız? Hayır. Sorumlusu var bu işin eğer sorumlusu yoksa o iş yürümez. Sorumlusu derken; sorumluluğu üstlenen birisi. Vatandaş borç batağında, ay başını nasıl getireceğini düşünüyor. 2002’de ekonomik krizi düşünün, vatandaşın borcu 6 milyar 605 milyon lira. Şimdi aradan geçti 14 yıl geçti, 399 milyar yani 400 milyara çıktı. İstikrar dediler ‘tamam’ denildi, ‘tek parti’ dediler vatandaş oyunu verdi. Oturun memlekete huzur, barış, kardeşlik getirin. Vatandaş görevini yaptı, görevini yapmayan iktidardakiler, sorumlu orada. Faizlerden hep şikayet ettik, son 8 yılda vatandaşların bankalara ödediği faiz 251 milyar lira. Hani faize karşıydı, faiz kıskacından, işkencesinden vatandaş kurtulacaktı. Sürekli, ‘istikrar, istikrar, istikrar’ dediniz ama 14 yıl süresince istikrarsızsınız. 14 yıldı istikrarı getirmediyseniz kaç yılda getireceksiniz? Kaç yıl mücadele edeceksiniz istikrar için. İstikrarsızlık istikrar haline geldi.”

HER GÜN BİR ÖRGÜT ÇIKIYOR

Ekonomide iyi bir yönetim sergilenemediği gibi terörde ve dış politikada da ülkenin durumunun iç açıcı olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“2002’de terör sıfırdı, şimdi ülke terör batağında. Eskiden PKK vardı şimdi IŞİD, FETÖ. Her gün bir terör, her gün bir örgüt çıktı. Ne oluyor arkadaşlar, ne yapacağız ülkede? Ben Kahramanmaraş’tan Türkiye’ye sesleniyorum; ben size huzuru, barışı, kardeşliği getirmek için söz veriyorum. Herkesin huzura, barışa, birlikte yaşamaya ihtiyacı var. Herkesin evinde, bahçesinde, mahallesinde, ülkesinde huzura ihtiyacı var. Ben bunu istiyorum ve huzuru getireceğiz sözüm budur. Sadece bu mu, sadece terör mü, dış politikada da yanlış yaptık. Suriye ile ne işimiz vardı. Allah aşkına niye kavga ettik Suriye ile? Akan kanın sorumlusu kim Suriye’de? Yazık, günah değil mi memlekete. Emevi Camisi’nde namaz kılmaya gidilecekti, şimdi 3,5 milyon Suriyeli Türkiye’de ve hepsi perişan. Kim bunun sorumlusu? Allah aşkına kim memleketi bu hale getirdi? Manavı, dondurmacısı, esnafı, sanayicisi, memuru işsizi, emeklisi mi bu hale getirdi? Gittik Suriye’yi karıştırdık, Mısır’la kavga ettik. Senin Mısır’la ne işin var arkadaş, Libya ile ne işin var. Niye gidip kavga ediyorsun? Rusya’yla kavga etti, sonra el pençe divan durdu, araya adamlar koydular gitti yalvardı, yakardı özür dilediler, ‘barışın’ diye. Türkiye’nin itibarıyla oynamaya kimin ne hakkı var. İsrail’le kavga ettiler, gemi gönderdiler Gazze ablukası kalkacak diye. ‘Yanlış’ dedik, itiraz ettiler. Sonra ne oldu İsrail açık denizde 9 vatandaşımızı katletti. Sonra ne oldu estiler, gürlediler ama daha sonra gittiler İsrail’le anlaşma yaptılar. İsrail’e ‘özür dile’ dediler, ‘özür dilemem’ dedi, ‘mektup gönder’ dediler göndermedi, 9 vatandaşımızı öldürdü ‘tazminat ödeyeceksin’ dediler, ‘ödemem, fon bulun yatırırım ne yaparsanız yapın’ dedi. İsrail ayrıca şart koştu 9 vatandaşın ölümüyle ilgili açılan davadan vazgeçilmesini istedi. Onlar ‘ emredersin’ dedi ama İsrail, ‘söz yetmez. meclisten kanun çıkar’ dedi. Bunlar meclisten kanun çıkardı ve ‘geri çekiyoruz davaları’ dedi. İsrail ablukayı kaldırmadı, bunlar da kabul etti. Türkiye’nin itibarını 20 milyon dolara sattılar. Burada Sütçü İmam’ın ruhuna sesleniyorum; sen bu ülkeyi bağımsız kılmak için canını, malını, hayatını verdin bunlar 20 milyon dolara itibarını satıyorlar. Buna siz ‘evet’ mi diyeceksiniz? Biz hep şunu söyledik huzur istiyoruz, barış olsun, niye hangi gerekçeyle kavga ediyoruz. Bu ülkeyi kuranlar başa Atatürk ve arkadaşları tamamı savaş meydanlarından gelmişlerdir. Her biri ayrı yerde çarpışmış, hepsi Osmanlı paşasıdır. Ama savaştan sonra yeni cumhuriyet kuruluyor ve savaş zorunlu olmadıkça cinayettir diyor. Bunlar savaşı çok iyi biliyor o nedenle ülkede ve dünyada barış olsun diyorlar.”

MEMLEKETİ DARBE NOKTASINA KİM GETİRDİ?

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında 15 Temmuz darbe girişimini hatırlattı ve ülkeyi bu noktaya kimin getirdiği sorusunu yöneltti. Demokrasinin gelişmiş olduğu ülkelerde darbe olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “14 yıl sonunda Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya bırakıldı 15 Temmuz’da 240 demokrasi şehidimiz var. Şimdi herkes elini vicdanına koysun, şehitlerin sorumlusu kim? Memleketi darbe noktasına kim taşıdı? Niye demokrasisi gelişmiş ülkelerde darbe olmuyor. Fransa, İngiltere, Japonya, Amerika’da olmuyor da bizde darbe oluyor. Eğer tam demokrasiyi getirmezseniz ülkeye, huzuru, barışı getirmezsiniz darbeye hep kapıyı aralık bırakırsın” dedi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.