Detay Üst

Samsun ayrıcalıklı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Samsun Bölge Müdürü Server Seçer, çalışmaktan büyük mutluluk duyduğu Samsun'un bir fuar şehri olduğunu belirterek, 'Fuar şehri olmak bir ayrıcalıktır' dedi.

Samsun ayrıcalıklı
  • 16-10-2016 21:51

Günümüzde  ulusal ve uluslararası fuarların önemi giderek artıyor. Bu artışa paralel olarak katılımcı firma ve ziyaretçi sayısında da grafiğin yükseldiğini görüyoruz. Türkiye’de çeşitli sektörlerde fuarlar düzenlendikçe belli başlı fuar şehirleri de ortaya çıkmaya başladı. Samsun’da da yerleşik bir fuar ve fuarcılık kültürü oluşmuş durumda. Bizler de Samsun’da fuar kültürünün dünü, bugünü ve yarınını TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Samsun Bölge Müdürü Server Seçer ile konuştuk.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizi tanıyabilir miyiz?

Server SEÇER: İzmir’de büyüdüm. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudum. Profesyonel iş yaşantıma perakende sektöründe, mağazacılıkta devam ettim. Uzun yıllar mağazacılıkta müdürlükler yaptım. Daha sonra farklı bir sektör olan su ile ilgili çalışmalar yaptım. Son on üç yılım fuarcılıkla geçti. Antalya’da fuar merkezi üst yöneticiliği ve fuar organizatörü olarak görev yaptım. Birçok ulusal ve uluslararası fuarlar yaptık. Bu organizasyonların içinde sektörler ile ilgili toplantılar, yarışmalar ikili iş görüşmeleri, konferanslar, aynı zamanda hem fuar hem sosyal aktivite hem de konser olan büyük etkinlikler de var.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ne kadar süredir Samsun’dasınız?

Server SEÇER: Samsun’a geleli yedi ay oldu. Samsun’a yerleştiğim için de çok mutluyum. Samsun çok güzel bir şehir. Hakikaten sahil şehirlerimiz içinde bence en güzellerinden biri. Şehir alt yapısını tamamlamış ve hem turizm hem tarım hem de sanayi anlamında atağa kalkmış durumda. Bizlerde fuarcılıkla bu çarkları daha hızlı döndürmek için çalışıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Fuar kültürü dünyada nasıl ortaya çıktı?

Server SEÇER: Fuarcılık dünyada 1800’lerde başlıyor. O zaman fuarcılığın EXPO şeklinde başladığını görüyoruz. Bu fuarlar bütün dünyanın buluştuğu, pavilyonların açıldığı, farklı ülkelerin ürün ve kültürlerinin tanıtımının yapıldığı hem bir festival havası olan hem de panayır şeklinde fuarlar. Örneğin Paris’te bulunan Eyfel Kulesi’nin fuar esnasında yapıldığını biliyoruz. Yine Brezilya’daki büyük heykel de fuar esnasında yapılmıştır.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Türkiye’de nasıl başladı fuarcılık?

Server SEÇER: O dönem Osmanlı’dan bu fuarlara katılım başlıyor. Örneğin padişah ile birlikte heyetler hatta mehter takımlarıyla Londra’ya fuara gidiyor. Osmanlı İmparatorluğu bu fuarda daha çok yöresel ürünlerini tanıtmıştır. Sonrasında İstanbul, İzmir ve Samsun’da fuarlar başlıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: İlk fuarlar bu üç şehir de mi gerçekleşiyor?

Server SEÇER: Evet, bu aynı zamanda Türkiye’nin ilkidir. Bundan kırk elli yıl öncesinden söz ediyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun’un geçmişinde, fuar kültürünün çok önemli yere sahip olduğunu biliyoruz. Samsun bugünler de de fuarlar ile anılır oldu bu süreç nasıl gelişti?

Server SEÇER: O yıllarda Samsun’da da hem bir festival gibi, konserlerin olduğu, farklı pavilyonlar ve satışın da olduğu Bütün Karadeniz’in, Orta Anadolu’nun Samsun’a aktığı fuarlar söz konusuydu.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sonrasında fuar kültürü değişti mi?

Server SEÇER: Tabi, bu fuarlarla şu anki fuarlar biraz farklı. Samsun’da iki yıl önce fuar binası Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Ondokuzmayıs Üniversitesi, Ticaret Borsası, Kalkınma Ajansı’nın büyük katkılarıyla yapılmış. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Uluslararası bir fuar merkezi yapmak gerçekten çok çok önemli. Biz de fuarcılık şirketimiz olarak bu merkezin işletmesini üstlendik. Türkiye’de fuarcılık denilince akla gelen en önemli firma olarak bu merkezi işletmek bize gurur veriyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Fuarlar, şehirlere turizm noktasına nasıl katkı sağlar?

Server SEÇER: Dünyada fuar şehirleri olarak anılan bazı şehirler var. Buna örnek olarak Berlin’i göstere biliriz. O şehirde fuar olan haftalar ki, hemen hemen her hafta fuar var aslında, şehir adeta canlanıyor. Her yerde fuar reklamları ve fuar ile ilgili duyurular oluyor. Bütün dünya Berlin’e akıyor ve turizmde de büyük bir hızlanma yaşanıyor. Ülkemiz de de fuarcılığın yapıldığı aylar eylül ve mayıs ayı sonundadır. Yani deniz kum güneş turizminin ölü olduğu zamanlar. Bu noktada da fuarlar şehirlere büyük katkılar sağlıyor. Böyle bir dönemde otellerde doluluk olması, taksilerin çalışması, fuarda stant açan firmaların çeşitli mecralara reklam vermesi dahi başlı başına hareketlilik anlamına geliyor. Sonuç olarak fuar turizmi fuar endüstrisi denen bir kavram var. Bu şu anlama geliyor normal turist bir lira harcıyorsa kongre için gelen turist dört lira harcıyor ve fuar için gelen sanayici ya da iş adamı olan turist sekiz lira harcıyor. Çünkü bu kişiler geldiği zaman mutlaka yanında başka kişilerde olur. Gelir seviyeleri de üst seviyededir. Ayrıca burada iş adamı olarak birçok ortaklıklar iş bağlantıları da kurar. Bir de şu boyutu var bir iş adamı fuar için geldiği şehre bir sonraki yıl ailesi ile birlikte ziyaret için gelebiliyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Peki, bir firmanın bir fuarda yer alması ona nasıl katkı sağlar?

Server SEÇER: Öncelikle firmaları küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar olarak ayıralım. Ve etkilerini de tek tek sıralayalım. Büyük ölçekli firmalar ihracat yapan firmalar oluyor ve fuarımıza katıldıklarında biz onlara, yurt dışından heyetler getiriyoruz. TÜYAP olarak bizim yurtdışında Makedonya, Gürcistan, İran Mısır ve Rusya’da ofislerimiz var. Bu ofislerimizden de bir heyet hazırlamalarını istiyoruz ve bu heyetleri buradaki iş dünyası ile buluşturuyoruz. Bu heyetler yüz yüz elli kişilik işadamlarından oluşuyor. Sonuç olarak bu heyetler iş bağlantısı kuruyor ve bu da ihracat artışı sağlıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Orta ölçekli firmalar için nasıl bir katkı söz konusu oluyor?

Server SEÇER: Bu firmalar genellikle ihracata başlamamış, firmalar oluyor ve onların da ilk defa ihracat yapmasına vesile oluyoruz. Onlarında yabancı dil bilen personelleri mutlaka stantlarda oluyor. Bunu da özellikle öneriyoruz. Orada da danışmanlar eşliğinde görüşmeler oluyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ve küçük ölçekli firmalar, onlara da katkı sağlıyor mu fuarlar?

Server SEÇER: Tabii, Küçük ölçekli firmalar genellikle üretime yeni başlamıştır, küçük imalatçıdır veya sınırlı kapasite de üretimi vardır ama vizyonu geniştir. Bu firmalar satış yaptığı bölgenin dışına çıkmayı isteye bilir. Ya da bayilikler vermek isteye biliyor. Bu gibi firmalar bizim fuarımızda bayiiler, yeni pazarlar buluyorlar. Ayrıca, bu firmaların satışları da artıyor. Satış artınca da istihdam ve üretim artışı sağlıyoruz. Bizim işimiz üretim yapanların satışının artması, pazarlarının büyümesi ve onlara piyar sağlamak. Bu noktada ben medyaya da teşekkür etmek istiyorum. Çünkü fuarların doğru tanıtımı çok önemli.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.